Skip to main content
hamilelikte sigara

Hamilelikte sigara bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte sigara bebeğe zarar verir mi? Bir düşünün bakalım? Sigara normal bir zaman diliminde bile zararlı olduğu bilinirken hamilelik döneminde zararsız olma gibi bir durum olabilirmi. Sonuç olarak bebeğinizin sizin kanınız ile besleniyor ve sigara dumanı maalesef bebeğin kordonlarından süzülerek ona kadar ulaşabiliyor. Yapılan araştırmalarda hamilelikte içilen sigaranın bebek üzerinde  birçok zararı olduğunu ortaya çıkarılmıştır.

Bebek her ne kadar anne karnında bir koruma altına alınmış olsa da, göbek kordonu ile annenin beslenmesi, yemesi ile süreli alışveriş halindedir. Hamilelikte sigara bebeğe zarar verir mi? Detaylarına bakalım.

Hamilelikte sigaranın bebeğe zararları neler

  • Sigara bebeğin anne karnında aniden ölmesine neden olabilir
  • Ani tansiyon yükselmesi bebeğe zarar verebilir.
  • Plasentanın erken ayrılma süreci doğabilir.
  • Doğum sonrasında bebek solunum sıkıntısı çekebilir. Özellikle erken doğan bebeklerde bu sıkıntı çok daha fazla görülür. Yapılan araştırmalar sigara içen kadınların bu durum ile daha çok sık karşılaştığını gösteriyor.
  • Sigara kullanımı ayrıca yeterli miktarda süt üretilmesini engelleyebilir.
  • Normal doğum süresi 38 ile 40 hafta arasındayken, sigara içmek bu zamanı biraz daha öne çekebilir.
  • Bebeğin içinde bulunduğu sıvının zamanından önce gelmesine neden olabilir.
  • Sigaranın bir diğer zararlı yanı ise, anne karnında bebeğin yeterli gelişim gösterememesi ve bebekte gelişim geriliğinin ön plana çıkmasına neden olabilir.
  • Lohusalık döneminde annenin C vitaminin seviyesinin düşmesi ve daha düşük besleyici süt ile bebeğini doyurması gözlemlenebilir.

Hamilelikte sigara bebeğe zarar verir mi? Elbette bu saydıklarımızın her sigara içen annenin kesinlikle başına gelmesi anlamına gelmiyor. Genel olarak hamilelikte oluşan birçok nedeninin kaynağına inildiğinde bunda annenin sigara içmesi de destek vermiş olabilir. Bu süreçte elbette sigaradan uzak durmanız ve hatta sigara içilen ortamlarda bile barınmamanız en doğrusu olacaktır.

Sigara içen kadınlar genellikle hamilelik dönemlerinde mide bulantıları sebebi ile sigaran tiksindiklerini ve hiç içmediklerine de değinirler. Bunun gibi bir fırsatı hemen değerlendirmeli ve sigarayı hayatınızdan çıkarmalısınız. Hamile kalmadan önce sigarayı bırakmaya çalışmak elbette en doğru adım olacaktır.

Planlanmış bir gebelik düşünüyorsanız ve sigara içiyorsanız ilk olarak sigaradan kurtulmanın yollarını arayıp gebelik dönemine daha sakin, daha huzurlu olarak başlangıç yapabilirsiniz. Aksi halde gebeliğinde hekimleri bile dinlemeyip sigara içmeye devam eden  kişilerin aslında oldukça huzursuz ve mutsuz olduğu da gözlemleniyor. Bu durumda kendinizi sıkmak yerine, öncesinde bırakarak sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamanız çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica