Skip to main content
hamilelikte mide yanması

Hamilelikte mide yanmasının sebepleri nedir

Hamilelikte mide yanmasının sebepleri nedir. Gebelik döneminde çok sık karşılaşan rahatsızlıkların başında mide yanması geliyor. Her kadında olur mu ve olduğunda ne yaparsak daha rahat hamilelik dönemi sürülmesi sağlanılır bakalım. Öncelikle gebelik döneminde mide yanmasının genel olarak bebeğe bir zararı yoktur bunu bilerek derin bir nefes çekebilirsiniz.

Bu durum genellikle göğüs kemiğinizin altı ile başlayan ve genize kadar devam eden bir bölgede ortaya çıkan yakıcı bir durum olarak tanımlanır. Bu durum gebelik süreciniz ile ortaya çıkmış ve vücudunuzun hem hormonsal anlamında hem de fizyolojik anlamında değişime başlaması ile kendini göstermeye başlamıştır.

Hamilelikte mide yanmasının sebepleri nedir diye baktığımızda en etkili olan nedeninin yükselmeye başlayan Progesteron hormonu olduğunu görüyoruz. Bu hormon rahimde bulunan kasları gevşetiyor ve bu sebeple de mide ile yemek borumuz arasında buluna kapakçığın da esnemesine ve genişlemesine neden olup  mide asitlerinin yukarı çıkmasıyla oluşmaktadır.

Hamilelikte mide yanmasının sebepleri nedir ve nasıl önlemler alınır.

Aslında bu durumu geçirmek için doktorunuz size tıbbı olarak ilaç önerisi pek yapmayacaktır. Genelde birkaç mide şurubu veriliyor olsa da bu yeterli kadar da etki sağlamayacağı için yine de kullanımı pek yapılmaz. Bu dönemde yediklerinize ve içtikleriniz dikkat ederek süreci daha kolay yönetebilirsiniz.

Hamilelikte mide yanmasının önüne geçmek için asitli içecekler, sirke ve hardal gibi keskin yiyeceklerden uzak durmalı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, ağır yemekler ve kızartmalar tercih edilmemelidir.

Özellikle sık sık ama az yemeğe mutlaka dikkat etmelisiniz. Uzun süre aç kalmamaya dikkat ediniz. Günde en az 10 bardak su içmeye gayret ediniz. Yatmadan önce yemek yememeli ve yemek yedikten bir saat sonra da biraz uzanılarak dinlenme süreci yaşanılabilir.

Bir diğer mide yanmasının şikayeti ise gebelik döneminde kullanılan vitamin ilaçları olabilir. Verilen kalsiyum ilaçları ile demir ilaçları aynı anda içilmemelidir. Aralarına birkaç saat zaman koyarak tüketim yapabilirsiniz. Çok ciddi ağır boyutlarını yaşadığınız zaman ise mutlaka doktorunuzdan yardım talep ediniz ve asla bilmediğiniz ya da bir başka gebenin mide için kullandığı ilaçları kullanmayı denemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica