Skip to main content
hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamileliğin genellikle 2. Ayı ile başlayan ve 4. Aya kadar devam eden süreçte çok daha sık görülen mide bulantıları, gebe kadınların oldukça zor anlar yaşamasına neden olur. Kokudan ve yemekten tiksinme noktasına kadar gelen mide bulantıları genellikle 4. Aya giriş itibari ile yok olur. Bu döneme kadar yaşayacağınız mide bulantıları için neler yapılabilir bir göz atalım.

Hamilelikte mide bulantısı önlemek için neler yapılmalıdır

Hamilelikte mide bulantısını önlemek için çok aç kalmamaya ve çok fazla yememeye dikkat ediniz. Uykudan uyandığınızda kahvaltı sürecini fazla uzatmadan birşeyler atıştırmanız midenizin tetiklenmesini önleyecek ve bulantı hissi oluşturmayacaktır. Alternatif olarak uyandığınızda baş ucunuzda bulunduracağınız kraker ya da benzeri şeyleri atıştırarak mide bulantısı ile baş edebilmeniz mümkün olacaktır.

Hamilelikte hormonlar sebebi ile kokulara karşı hassasiyetler oluşur. Bir müddet yemek yapmaktan kaçınmak ya da bu tarz yerlerden uzak durmak sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Mide bulantıları için doktorunuzun size ilaç önerisi olabilir fakat hamilelik sürecini genellikle ilaçsız geçirmeniz önerirler. Bebeğinizin tam gelişim sürecinde doktorlar ilaç kullanımından kaçınmak isterler. Bunun yerine gebelik süresince bol bol dinlenmek ve sizi rahatlatacak şeylere yönelmeniz gerekiyor.

Unutmayın hamilelik süresince yediğiniz ve içtiğiniz her şey mide bulantınızı tetikleyecek ve size daha zorlu bir gebelik süreci yaşatacaktır. Bu yüzden doktorunuzun size önerdiği beslenme listesinin dışına çıkmamaya dikkat ederseniz rahat bir gebelik süreci atlatmanız mümkün olacaktır.

alt tag

Hamilelikte yeme ve içme alışkanlıklarında dikkat etmeniz gerekenler

  • Yağlı gıdalar yemekten uzak durun
  • Az az ama sık sık yiyiniz
  • Kızartma yemekten kaçınınız
  • Asitli ve keskin yiyeceklerden uzak durunuz
  • Sindirimi kolay yiyecekler tercih ediniz.
  • Çok fazla kusma ve bulantınız varsa doktorunuza danışınız
  • Doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarının saatlerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Bazı hassas bünyelerdeki mide bulantıları düşük bir ihtimalde olsa hamileliğin son ayına kadar devam ettiği gözlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica