Skip to main content

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri neler?

Hamilelikte kasık ağrısı, gebelik süresince anne adaylarında sık görülen durumlardan biridir. Annenin kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu, gaz sancısı ve ya hazımsızlık gibi şikâyetleri yoksa ağrıların nedeni rahim büyümesi ile rahimin etrafında yer alan bağların ve ligamentlerin genişlemesinden kaynaklanır.

Genellikle hamileliğin 3. ile 4. aylarında rastlanan bu durum annenin şiddetli sancı çekmesine sebep olur. Yatakta sağa sola dönmede zorluklar, hareketleri düzgün yapamama, oturup kalkarken kasıklara bıçak saplanıyor hissi ile hapşırma ve öksürme gibi durumlarda da ağrının şiddetlendiği görülür.

Bağların büyümesi ile kaynaklanan sancılar genellikle kısa sürelidir ve çabuk geçer. Ligamentler’de oluşan sancılar ise çoğunluğu sağ tarafta olmak üzere her iki bölgede görülür ve tam tersi pozisyonda yatılması durumunda ağrı geçer yâ da hafifler.

Anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli konu, kanama ile beraber oluşan şiddetli kasık ağrısıdır. Bu annenin düşük yapacağına işaret eder. Çoğu zaman bebeğin bu gibi durumlarda kalp atışının devam ettiği görülür.  Anne adayı, soğukkanlılığını koruyup doktorundan alacağı yardım ve müdahale ile hayat kurtaracağını da mutlaka unutmaması gerekir.

Kasık ağrılarının diğer sebepleri

Gebeliğin son aylarında yaşanan yalancı doğum sancıları

Braxton hicks kontraksiyonları denilen suni sancılar annenin dinlenmesi sonucunda ağrılarında geçme yâ da azalma görülür. Bu tür durumlar  çok sık yaşanıyor ve dinlenmeye bağlı bir iyileşme görülmüyorsa annenin mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.

Tansiyon yükselmesi

Çoğunlukla karnın sağ üst kısmında görülen sancı  ile birlikte bulanık görme, baş uyuşması ve kusma gibi şikayetler tansiyon yükselmesine bağlanır.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrarda kan görülmesi, mide bulantısı, ateş ve kusma gibi belirtiler ise, annenin idrar yolu enfeksiyonu olduğuna işaret eder.

Yumurtalık kistleri

Çok ender görülür ve sancıya sebebiyet verebilir.

Diğer unsurlar

Apandisit, mide ülseri, safra kesesi iltihabı da kasık ağrısına sebebiyet verir. Anneye konulacak teşhis ile anneye tedavi süreci başlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica