Skip to main content
hamilelikte kanama

Hamilelikte kanama düşük yapmaya mı sebeptir

Hamilelikte kanama genelde düşük sebebi olarak görülse de çoğu zaman aksi yönde de olabilmektedir. Peki Hamilelikte kanama düşük yapmaya mı sebeptir?  Bu sorunun cevabını hem evet hem de hayır olarak vermek gerekir. Çünkü her kanama düşüğün göstergesi olmadığı gibi düşük göstergesi de olabilir. Bunu anlamanızın en doğru yolu doktorunuz ile görüşüp detaylı ultrason taramasına girmenizdir. Anne adaylarının soğuk kanlılığını koruyarak mutlaka doktorundan bilgi alması gerekir.

Yerleşme Kanaması nedir nasıl anlaşılır?

Halk arasında üstüne görme olarak da adlandırılan yerleşme kanaması genellikle hamiliğin ilk aylarında görülür. Bu durum kesenin yerleşmesi sırasında bir miktar kanama ile kendini belli etme durumudur. Çok yoğun olmayan ve az miktarda kan gelmesi şeklinde gerçekleşen bu süreçte korkmanıza gereken bir durum yoktur , fakat bunu sizin evde anlamanız da neredeyse imkansızdır. Bu sebeple böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız yine uzman hekiminizi arayarak mutlaka bilgi almanız gerekir.

Hamilelikte kanama genelde düşük yapma tehdidi olarak algılanabilir. Özellikle kanama ile beraber ortaya çıkan karın ağrısı, adet kanından daha fazla miktarda kanama olası ve parça düşmesi ortaya düşük olasılıklarını çıkartabilir.

Düşük olmasının sebepleri nelerdir?

Düşüğün birçok nedeni olabilir. Düşükler ilk 3 ay içinde gerçekleşir ve sağlıklı olmayan gebeliğin sonlanması olarak tasvir edilir. Genetik sorunlar, gebelik yaşı, daha önce düşük yaşanması durumları, rahim sorunları, enfeksiyonlar, uyuşturucu ve sigara kullanımı gibi durumlar düşük riskini artırabilir.

Her kanamanın düşük belirtisi olduğunu düşünmemek gerekir lakin düşük belirtilerini gösteriyorsanız mutlaka doktor kontrolü ile bakılması gerekir. Bazı durumlarda doktorunuz gerekli ilaç kullanımı yaparak kanamanın durmasını sağlayabilir.

Yapılacak kontrolde sağlıksız bir gebelik var ise bu doktorunuz tarafından sizlere aktarılacak ve muhtemelen durum düşük ile sonuçlanıyor olacaktır. Düşük dünya genelinde her 10 kadından 3’ün yaşadığını unutmayınız. Sağlıklı bir genetik zaten size annelik duygusunu yaşatacaktır. Sadece dikkat etmeniz gereken gebelik sırasında kanamanın miktarı, rengi ve onunla beraber ortaya çıkacak olan bulgulardır. İlk ayınızdan itibaren mutlaka danışacağınız bir hekim edinmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica