Skip to main content
hamilelikte ishal

Hamilelikte ishal tehlikeli midir?

Hamilelikte ishal tehlikeli midir? Öncelikle dışkının ishal olarak tanımlanabilmesi için, günde 3 defadan fazla olmak kaydı ile ve sıvı şeklinde, koku ile ve renk değişikliği ile yapılması gerekir. Birçok gebe özellikle bu dönemde yaşadığı ishal durumlarından dolayı korku duyabilir. Hamilelikte ishal tehlikeli midir? Sorusunu ayrıntılı olarak inceleyerek sizlere bilgi vermek istedik.

Aslında gebelik döneminde yaşanılan ishallerin büyük nedeni yediğiniz bir besinin size dokunmasıdır. Özellikle bu durum daha çok yaz aylarında görünür. Süt ve süt ürünleri, yumurta gibi besinler çok fazla bakteri üretirler, bu da kişinin besinden kaynaklık zehirlenmesine ve ishale dönüşmesine neden olarak ortaya çıkar. İshal aslında çok aşırıya kaçmıyorsa korkulacak bir durum değildir. Çünkü ishal ile birlikte vücudunuzda bulunan zararlı etkenlerde uzaklaşarak gider.

Hamilelikte ishal bebeği etkiler mi?

Gebelik dönemimde annenin yaşadığı ishal bebeği etkilemez ama annenin sıvı kaybı olacağı için bol su içmesini aksatmaması gerekir. Özellikle çok aşırı su kaybı oluyorsa anneye serum desteği verilebilir.

Ebette bazı gıdaların gerçek anlamda bakteri taşması ile ortaya çıkacak rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Böyle durumlarda anne erken doğum yapabilir ve hatta ölümle bile sonuçlanmasına sebep olabilir. İshal günde 3 defadan fazlaysa mutlaka doktorunuza danışarak bilgilendirme yapmalısınız.

Hamilelikte ishalin tedavisi nasıldır?

Hamilelik döneminde ishal nasıl tedavi edilir? Bu kişiye ve kişinin rahatsızlık durumuna göre değişir. Genellikle normal akışına bırakılır ve bozulmuş besinlerin yarattığı ishal tamamen vücuttan yok olarak gider. Bu dönemde bahsettiğimiz gibi bol sıvı desteği sağlanılabilir. İshal durumları genellikle 24 saat içinde geçer. Eğer bu durum uzun sürüyorsa doktorunuzun müdahale ederek gerekli tedaviyi sizlere ilaç ile sağlaması gerekir.

Sizlere düşen beslenmenize dikkat etmek, evde çabuk bozulacak ürünlerden uzak durarak kendinize dikkat etmeniz olacaktır. İçme suları, süt ürünler, tavuk ve balık ürünleri, şarküteri ürünler oldukça kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Emin olmadığınız yerlerden yemek yemeği asla tercih etmeyiniz.

Hamilelikte ishal durumunda nasıl beslenilir?

Herkesin bildiği gibi ishale iyi gelecek yiyecekler pirinç lapası, haşlanmış patates, muz, bayat ekmek ve havuç oldukça iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica