Skip to main content
hamilelikte girip

Hamilelikte grip nasıl geçer?

Hamilelikte grip nasıl geçer? Gebeler normal bir insandan çok daha fazla oranda gribe yakalanma olasılığı taşırlar. Bunun nedeni anne adayının bağışıklık sisteminin düşmesidir. Hamilelik süresince ilaç kullanımı uygun görülmediğinden  grip içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Özellikle kış aylarında hamilelik geçiren anne adayları kendilerine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Kalabalık ortamlarda durmaması gerektiği gibi gerekmedikçe de kimseyle tokalaşıp öpüşmemelidir.

Hamilelikte gribe yakalanmamak için ayrıca temizliğinize de çok dikkat ediniz. Ellerinizi sık sık yıkayınız.  Burun tıkanıklığı yaşayan gebeler bol bol su içmelidirler. Tuzlu su damlaları kullanarak burunlarını açmalıdırlar. Boğaz ağrısı varsa doktora danışarak plastik kullanılabilir. Bu dönemde asla ve asla hastalığı atlatmak için kendi başınıza ilaç kullanımı yapmamalısınız. Doktorunuz bunun için en doğru yolu bulacak ve gerekiyorsa size gebelik döneminde kullandığınız ilaçlara takiviye yapacaktır.

Gribi atlamak için neler yapmak gerekir?

Hamilelikte grip nasıl geçer sorusunun en büyük yanıtı elbette dinlenerek. Özellikle çalışıyorsanız rapor alarak bol bol dinlenip sağlıklı beslenerek bu süreci daha kısa bir sürede atlatabilirsiniz. Yoğun olarak çalışmaya devam etmek daha kötü gelecek ve sürecin daha çok uzamasına neden olacaktır.

Hamilelikte grip için önlemlerinizi alarak dikkat etmek oldukça önemlidir. Sabahları portakal suyunuzu içersiniz ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolunun bulmuş olursunuz. Özellikle grip olduğunda şüphelendiğinizi kimse ile görüşmeyiniz ve aynı ortamda bulunmayınız.

Olası bir grip rahatsızlığında ise dinlenerek bu süresi atlatmaya çalınız. Eğer bu durum yetersiz alıyorsa o halde doktorunuz ile görüşerek çözüm bulunmasını talep edebilirsiniz. Özellikle hamileliğiniz kış ayına geliyorsa bunlar büyük önem taşıyor.. Kendinize sürekli iletişim kurabileceğiniz bir hekim edinerek böyle durumlarda telefonla bile danışarak fikir alabilirsiniz. Grip olmanız kaçınılmaz olabilir ama bu süreyi en aza indirmek için gayret çaba sarf ederek kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica