Skip to main content
hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak ettiğiniz tüm soruları ve cevaplarını sizler için hazırladık. Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel pozisyonlar ne olmalı? Haftada kaç kez ilişkiye girilmeli? Bu ve daha fazlası için, haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelik, kadının hayatında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Vücudunda hem hormonal hem de psikolojik olarak bazı değişiklikler ortaya çıkar. İştahın açılması, sürekli bir yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi fiziksel değişimlerin yanında, duygusal anlamda da aşırı bir hassaslık meydana gelir. Hamileyken ilişkiye girilmesinde, bilimsel açıdan kanıtlanan herhangi bir zarar yoktur. Sadece bebeğe fiziksel anlamda zarar verebilecek ilişki pozisyonlarından kaçınmak gerekir. Bununla ilgili detayları da yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Hamilelikte seks yapmak bebeğe zarar verir mi?

Hamile bir kadınla eşi seviştiğinde, bebek bir zarar görmez. Amniyotik kesesi ve uterusun güçlü kasları bebeği korur ve serviksleri tıkayan kalın mukus tıkacı, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki esnasında penis vajinanın ötesine geçmeyeceği ve dolayısıyla bebeğe ulaşmayacağı için, herhangi bir zarar vermez.

Kimi hamile kadınlar, orgazm olduklarında bebeğe zarar verebileceklerini düşünür ve kendilerini kötü hissederler. Fakat bu tamamen bir hurafedir. Orgazm olan bir kadının vücudunda, Endorfin hormonu seviyesi yükselir. Endorfin hormonunun yükselmesi, bebeğe giden kan akımını düzenleyerek, bebeğin anne karnında beslenmesini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca ilişki sırasında karnınızda bir hareketlenme olduğunu hissediyorsanız, bunun da bebekle herhangi bir ilgisi yoktur. Bu tamamen vücudun, rahimdeki değişimlere verdiği olağan bir tepkidir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek düşük yaptırır mı?

Hayır. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında yaşanan orgazm ve kasılmalar, annenin düşük yapmasına neden olmaz. Bu kasılmalar geçici ve zararsızdır. Bunun yanında en fazla merak edilen konulardan biri de; ” Hamilelikte cinsel ilişki erken doğuma neden olur mu ” sorusu. Bunun yanıtı da tabii ki hayır. Gebelikte cinsel ilişki kurmak, erken doğuma neden olmaz. Bu ilişkinin sayısı da önemli değildir. İstediğiniz sıklıkta seks yapabilirsiniz. Sadece uygun pozisyonları bilmeniz ve uygulamanız gerekiyor.

Hamilelikte cinsel istek azalmasının nedenleri nelerdir?

Özellikle ilk trimester ( Gebeliğin ilk 3 ayı ) ve 3. trimester ( Gebeliğin 6-9 ayları arası ) döneminde, gebe kadınların birçoğunda cinsel isteksizlik gözlenir. Sevişmek için kendinizi yorgun ve isteksiz hissedebilirsiniz. Bunun sebepleri şunlardır;

 • İçinde bulunduğunuz fiziksel ve duygusal değişimler.
 • Hormon seviyelerindeki değişim nedeniyle yaşanan mide bulantıları ve halsizlikamile olan anne adayının vücudundaki fiziksel değişimler (
 • Hamile anne adayının kendisini eskisine göre daha az güzel hissetmesi ( Yüz koyulaşmaları, ciltte lekelenmeler, karında çatlamalar, varis çıkmaları gibi değişimler )
 • Meme uçlarının ve vajinanın dış kısmının koyulaşması ve eşinin bundan hoşlanmayacağını düşünmesi.
 • Vajinadan gelen akıntıların, eşini olumsuz etkileyeceğini düşünmesi
 • Cinsel ilişki sırasında bebeğin kendilerini gördüğünü düşünmesi
 • Hamilelikte cinsel ilişkinin islamiyet açısından günah olduğunu düşünmesi ( Dini duygular )
 • Gebeliğin 6. ayından itibaren oluşan kilo artışı ve bel ağrıları.

Fakat çok fazla takılmamanız gerekiyor. Çünkü bu durumların hepsi geçicidir.

Hamilelikte cinsel istek artmasının nedenleri nelerdir?

Özellikle hamileliğin 2. trimesterından ( Gebeliğin 3-6 ayları arası ) itibaren, cinsel istekte belirgin bir artış gözlenir. Artık hamile anne adayı, gebeliğin getirdiği durumlara yavaş yavaş alışmaya başlar. Gebelikte cinsel istek artmasının nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Vajina ve göğüslere kan akışının hızlanması
 • Libidonun artması
 • Kadının kendine olan güveninin artması
 • Klitorisin aşırı duyarlı olması

Hamilelikte cinsel isteğin artması ya da azalmasının nedenleri bunlardır. Fakat unutulmamalıdır ki, her kadında her etki aynı derecede görülmez. Kimi gebe kadınların cinsel istekleri ilk trimesterda artarken, kimi gebe kadınların son trimesterda artmaktadır. Fakat her ne olursa olsun, yaşadığınız bu duygu ve istek değişimlerini, partnerinizle açıkça konuşun.

Hamilelikte cinsel İlişkinin faydaları nelerdir?

Gebelikte cinsel ilişkinin faydaları, zararlarından daha çoktur. Halk arasında gebelikte seks yapmanın zararlı ve günah olduğu söylense de, bunun bir doğruluk payı yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişkinin faydaları

Hamilelikte cinsel ilişkinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Ratlamanızı, gevşemenizi ve keyif almanızı sağlar.
 • Rahat bir doğum yapmanıza imkan sağlar.
 • Eşinizle birbirinize daha çok yakınlaşmanızı sağlar.
 • Daha rahat ve daha iyi bir orgazm yaşamanızın yanında, daha kaliteli bir uyku almanızı sağlar.
 • Seks sırasında salgılanan Oksitosin hormonu, ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.
 • Sevişmek, vücudunuzda hastalıklara karşı direnç gösteren antikorların sayısını arttırarak, sizi hastalıklara karşı korur.
 • Gebe kadınlarda idrar kaçırma olayı sık sık görünür. Hamilelik döneminde seks yapmak, Pelvik kaslarını güçlendireceğinden, idrar kaçırmanın da önüne geçer.
 • Tansiyonunuzun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur.
 • Stres ve depresyonun önüne geçer.

Hamilelikte cinsel ilişkinin zararları nelerdir?

Aslında bu sorunun bir cevabı yoktur. Hamilelikte cinsel ilişki neden zararlı olsun ki! Asıl sorulması gereken soru; ” Hamilelik döneminde cinsel ilişki ne zaman zararlıdır ” ya da ” Hamilelikte cinsel ilişki kimlere yasaktır ” olmalıdır. Bu gibi durumlarda, kadın doğum uzmanınız size gerekli bilgileri verecektir. Fakat yine de sizin doktorunuza bunları danışmanız, oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişkinin zararları

Hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar nelerdir?

 • Düşük tehlikesi
 • Erken doğum riski
 • Nedeni belirlenemeyen vajinal kanama
 • Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun gelme riski
 • Plasentanın rahim ağzına yerleşmesi
 • Baba adayının cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olması
 • Anne adayının HPV virüsünü ( daha çok cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilen; 100’den fazla tipi tipi bulunan bir virüstür. Vücudun değişik yerlerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabilir. ) taşıyıcı olması
 • Tek gebeliklerde son 1 ay, çoğul gebeliklerde ise son 3 ay cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir.
 • Daha önce erken doğum ya da düşük yapanlar

Mutlaka Okuyun..

Hamilelikte Düşüğe Yol Açan Tehlikeli Durumlar

Bunların dışında bulunan tüm anne ve baba adayları, hamilelikte seks yapabilirler. Sadece aşağıda yazan hususlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Doktorunuzun size yasakladığı zamanlarda seks yapmamalısınız.
 • Cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelirse, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.
 • Kimyasal maddelerden yapılan kayganlaştırıcı jel veya krem kullanmamalısınız.
 • Aromalı prezervatif kullanmamalısınız.
 • Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları için, doktorunuzun tavsiyelerini kullanmalısınız.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir?

Her ne kadar bu konuyu doktorunuzla konuşmanız gerekse de, eminiz toplum baskısı ve utangaçlık durumlarından dolayı konuşamayacaksınız. Biz de genel bir bilgilendirme olması açısından, uzmanların en çok önerdiği seks pozisyonlarından bahsedelim.

Hamilelikte güvenli seks pozisyonları nelerdir;

Köpek pozisyonu: Adından da anlaşılacağı gibi bu pozisyonda, kadın dizleri ve elleri yerde olacak şekilde durur. Erkek kadının tam arkasında, dizlerini yere koyar. Bu pozisyonda G noktası ve klitoris daha fazla uyarılacağından, alınan zevk daha fazla olur.

Makas pozisyonu: Özellikle sırt ağrıları olan hamileler için uygun olan bir seks pozisyonudur. Kadın bir bacağını erkeğin bir bacağının üstüne atar. Çapraz bir duruş sergilenir.

69 pozisyonu: Vajinal birliktelik yaşamanın acı verdiği ya da mümkün olmadığı zamanlarda uygulanır. Daha çok oral seks olarak tanımlanabilir. Kadın erkeğin üzerine uzanır.

Masaüstü pozisyonu: Bu pozisyonda kadın, bir masanın ya da yatağın üzerine sırt üstü uzanır. Erkek ayakta olacak şekilde birlikte olunur.

Çapraz pozisyon: Bu pozisyonda kadın sırt üstü uzanır. Erkek ise hafif yan dönerek birleşme sağlanır.

Kaşık pozisyonu: En fazla kullanılan, uygulaması kolay olan ve en fazla zevk veren pozisyonların başında gelir. Kadın eşine sırtını dönerek, yatağa yan bir şekilde yatar. Erkek tam arkasına geçer. Karın kısmına baskı oluşturmadığından, olumsuz psikolojik etkileri de geride bıraktırır. Sarılıp öpüşmeniz çok daha kolaydır.

Kadın üstte pozisyonu: İsminden de anlaşılacağı gibi; bu pozisyonda erkek sırt üst yatar. Kadın erkeğin üstüne çıkar. Göbek bölgesinde herhangi bir baskı oluşmadığından, daha güvenilir bir pozisyondur. Penetrasyonun etkisini değiştireceğinden, hem erkek hem de kadın için daha keyifli olacaktır.

Hamilelikte oral seks güvenli midir?

Hamilelikte oral seks, istisnai durumlar haricinde güvenlidir. Peki nedir bu istisnai durumlar? Vajinaya oral seks yapılırken, içeri doğru hava vermek iyi değildir. Eşinizin ağzında yara ya da uçuk olması, eşinizde HIV ya da bulaşıcı hastalık virüsünün bulunması gibi durumlarda oral seksten kesinlikle uzak durmalısınız.

Hamilelikte cinsel ilişki ile ilgili en fazla merak edilen sorular ve cevapları

Gebelikte seks yapma konusunda yaşadığınız ya da yaşayacağınız endişelerle ilgili en fazla merak ettiğiniz sorulara cevap vermek istedik. Yerli ve yabancı kadın doğum uzmanları ve bilim insanlarının görüşlerini, sizler için bir araya getirdik.

Hamilelikte cinsel ilişki caiz midir?

Toplum baskısının bir numaralı sebebi, cinsellikle ilgili halk arasında yanlış bilinen dini inanışlardır. Kuran-ı Kerim’de, hamilelikte cinsel ilişkiyi yasaklayan herhangi bir ayet ya da sure bulunmamaktadır. Cinsel ilişkinin yasaklandığı durumlar; Kadının adet gördüğü zamanlara, ramazan ayında oruçlu bulunulan saatler ve hac ve umredeki ihramlı bulunulan durumlardır. Diyanet hamilelikte cinsel ilişkinin yasaklandığı konusunda da bir bilgi vermemiştir. Zaten vermesi de abes olacaktır. ( İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta, Akdiye, 31; Ahmed b. Hanbel, 5/327. ) Böylece, hamilelikte seks yapmak haram mı sorusunun cevabının HAYIR olduğunu da söylemiş olduk.

Hamilelikte cinsel ilişki ağrı ya da acı verir mi?

Gebeliğin belirli dönemlerinde vajina ve göğüs uçlarında ağrı olması muhtemeldir. Fakat sizi rahatsız edecek boyutta olmaz. Tam aksine, kaliteli bir seks, ağrılarınızın hafiflemesine neden olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişkide kanama olur mu?

Çok nadir de olsa kanama olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı ayda başlar?

Hamilelikte cinsel ilişki ilk aydan itibaren başlayabilir. Bu tamamen kendinizi hazır hissetmenizle alakalı bir durumdur. Gebelik süresince seks yapmanın herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar sürer?

Gebelikte cinsel ilişkinin belirli bir süresi yoktur. Doktorunuz yasaklamadıktan sonra, belirli pozisyonlarda seks yapabilirsiniz. 9. aya kadar devam etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Dolayısıyla ” hamilelikte cinsel ilişki hangi ayda bitmeli ” gibi bir düşünce içerisine gitmemelisiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki haftada kaç kez olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı tamamen size kalmıştır. İstediğiniz kadar ilişkiye girebilirsiniz.

Merak ettiğiniz farklı sorularınız varsa, alt kısımda bulunan yorum yap bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir