Skip to main content

Hamilelikte beslenme listesi nasıl olmalıdır

Hamilelikte beslenme listesi nasıl olmalıdır. Hamilelik döneminde beslenme bebek gelişimi adına oldukça önemli bir yere sahiptir. Hamilelik süresince eğer şartlarınız uygunsa bebeğin gelişimi için beslenme uzmanı bir doktordan yardım alınıp bebeğin daha sağlıklı besinlerden faydalanması sağlanabilir.

Anne karnında başlayan bebek gelişimi için annenin tüketmiş olduğu besinler son dereceönem taşımaktadır. Unutmayınız ki bebeğinizin tek yaşam kaynağı sizsiniz ve sadece sizden beslenmektedir. Bu nedenle varsa alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları derhal terketmeli ve daha sağlıklı bir beslenme listesi ile bebeğinizin ihtiyacı olan gıdaları tüketmelisiniz.

Gebelik sürecinde sigara ve alkolün bebeği olumsuz yönde etkilediği uzmanlar tarafından net bir şekilde dile getirilmiştir.

Beslenme süresince ara öğünleri atlamayınız

Hamilelikte ara öğünler atlamamayı özen gösteriniz. Kış ayların daysanız ayva çok doğru tercih olacaktır. Ayva hem midenizi bastırarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak hem de faydaları ile size katkı sağlayacaktır. Beslenmenin devamında  kuru yemiş ve yoğurt tüketimi bebeğin sağlığı açısından uzman önerisi olarak gösterilmektedir.

Vucüdu belirli bir dengeye alıştırmak hamilelik döneminde sizi daha rahat hissettirecektir. Her gün aynı saatlerde sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği yemeğe dikkat ediniz. Böylelikle vücudunuzu bir dengeye alıştırmış olacaksınız. Alışkanlık edinen vucüdunuz bir çok şeyi sistematik olarak kendi halledecektir.

Hamilelikte beslenme listesi nasıl olmalıdır diye bir kalıba girmenize gerek yok. Elbette canınız tatlı da istiyorsa yemelisiniz ama bunu alışkanlık haline getirerek ya da her gün yiyerek değil. Unutmayın ki vitamin ve minerali bol yiyecekeler sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha doğru tercih olacaktır.

Meyve tüketiminiz, et tüketiminiz ve sebze tüketiminiz hepsi dengeli şekilde olmalıdır. Öğlen et tüketiyorsanız akşam sebze yemeği ile bunu orantılı hale getirebilirsiniz.

Hamilelikte beslenme önerisinin yanı sıra doktorunuz sizden ortalama olarak 12 kilo almanızı isteyecektir. Daha fazla kilo almanız bebeğinizin kilolu ve sağlıklı olacağına işaret etmez. Sadece 10 kilo almış bir kadın 4 kilo bebek doğururken, 30 kilo almış bir kadın 2 kilo bebek de doğurabilir. Bu durum sizleri asla yanıltmasın. Önemli olanın sağlıklı beslenme olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metrica